NOSEWORK

 

 

 

klub:          Nosework SK

pes:           Dark Side Legion Aneira Zippy

psovod:     Ing. Martin Zelenka

skúšky:      TRP1, L1C, L1I, L1V,

                  kvalifikačné skóre na L1E

 

 

 

Nosework by sa dal voľne preložiť asi ako "práca nosom". Jedná sa o novší psí šport, ktorý vychádza z najprirodzenejšej schopnosti všetkých psov - čuchu. Táto športová disciplína vychádza z praktickej práce policajných K9 tímov a spočíva v tom, že K9 tím - psovod a jeho pes hľadá špecifické pachy civilných látok v rôznych situáciách. Nosework vznikol v roku 2009 v USA na západnom pobreží, k nám na Slovensko sa dostáva až teraz a formuje sa prvý nosework klub, ktorý zastrešuje priaznivcov tohoto športu.

 

So Zippy sme sa dostali k noseworku úplnou náhodou a prvý kurz sme začali navštevovať v októbri 2015. Po ukončení základného 3mesačného kurzu sme dňa 10.1.2016 skladali našu prvú nosework skúšku TRP1 (test rozlišovania pachov), na pach mäta prieporná, s výsledkom uspel a najlepším časom z pomedzi 7mich zúčastnených psov.

Dňa 16.7.2016 sme zložili so Zippy ďalšie skúšky a to L1C (špeciál kontejnery), L1I (špeciál interiéry), L1V (špeciál vozidlá) a dosiahli sme kvalifikačné skóre na L1E (špeciál exteriéry).

 

 

 

 

 


All Rights reserved | © 2013 Dark Side Legion Kennel | www.kelpie.sk