AUSTRALIAN KELPIE / Austrálska kelpia

neprehliadnuteľný pracant s hypnotickým až líščim pohľadom

 

O plemene

Plemeno austrálska kelpia nie je na Slovensku zatiaľ veľmi rozšírené. Chovateľskú stanicu by ste hľadali márne a počet jedincov, ktorí su dovezení zo zahraničia, vieme spočítať na dvoch rukách. V odbornej literatúre by ste pravdepodobne taktiež informácie o tomto skvelom plemene hľadali bez úspechu. Práve preto by som Vám chcela predstaviť toto krásne, inteligentné a svojmu pánovi nekonečne oddané plemeno.

KELPIA. Tento nenápadný a zároveň neprehliadnuteľný pracant s hypnotickým až líščim pohľadom patrí neodmysliteľne ku koloritu austrálskeho vidieka. Je to temperamentný, pritom nenáročný, stredne veľký, krátkosrstý pes, ktorý bol vyšľachtený pre veľmi ťažké podmienky austrálskych pastvín. Plemeno je cenené predovšetkým pre vysokú inteligenciu, vytrvalosť a schopnosť sa prispôsobiť.

 

Povaha a charakter

Pôvodnou úlohov austrálskych kelpií bolo stráženie stád oviec. K tejto činnosti bolo toto plemeno vybavené okrem iného obrovskou výdržou a obratnosťou. Kelpia je preto zvyknutá na dlhé pochody a tvrdú celodennú prácu. Je taktiež mimoriadne pozorná, verná, horlivá a vysoko inteligentná, jemná, ľahko ovládateľná, s takmer nevyčerpateľnou energiou, práve preto sa v dnešnej dobe využíva čím ďalej tým viac k rôznym psím športom, ako napríklad k flyballu alebo k frisbee. Ich obratnosť a rýchlosť nájdu uplatnenie aj pri súťažiach agility, dogdancingu, ale aj pri súťažiach športového výcviku, napríklad záchranársky výcvik. Svoje úlohy si plní na sto percent a je pritom takmer neúnavná. Kelpia má prirodzený inštinkt a vlohy na prácu s ovcami, či už v otvorenej krajine alebo v ohrade. Zaujímavosťou je, že pri pasení stád zaujíma kelpia pozorovaciu polohu na chrbte ovce. Austrálska kelpia je taktiež vysoko odolná a vydrží dlhú dobu bez vody. Má vyrovnanú povahu, voči ľuďom nie je agrasívna a hodí sa aj k deťom. Trochu ostrejšia však môže byť voči iným psom, pokiaľ je však dobre socializovaná, znesie sa aj s inými domácimi zvieratami, vrátane mačiek. Pre svoju oddanosť majiteľovi sa využíva aj ako obranný pes.

 


All Rights reserved | © 2013 Dark Side Legion Kennel | www.kelpie.sk