HISTÓRIA

 

Austrálska kelpia pochádza zo škótskych ovčiarskych psov, zvaných kallade alebo working collie, ktoré do Austrálie doviezol pán Georg Robertson. Okolo roku 1843 sa začal v Západnej Virginii venovať chovu oviec, dobytka a samozrejme aj pracovných psov. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia pracoval neďaleko Robertsnového statku muž menom Jack Glenson, ktorý veľmi obdivoval psy pracujúce pri stádach. Obzvlášť sa mu páčila fena, ktorá bola priamym potomkom dovezených psov zo Škótska.

Jackovi Glensonovi sa neskôr podarilo získať túto fenu výmenou za koňa a začal ju volať Kelpie, čo znamená v škótskej mytológii "zlomyselný vodný duch", ktorý sa zjavuje pri brodoch práve v podobe koňa. Spolu s ňou sa vydal na sever, kde získal prácu ako predák. Cestou sa zastavil u svojho priateľa Marka Tullyho, ktorý mu daroval čiernu kóliu, psa menom Moss. Prvé šteňatá po rodičoch Kelpie a Moss sa narodili okolo roku 1873 a následne sa uskutočnil ďalší vrh. Približne v rovnakú dobu boli do Austrálie dovezené dve čierne kólie s pálením, Jenny a Brutus, pánom Gilbertom S. Eliotom. Cestou boli tieto dve kólie spárené a po príjazde sa im narodili šteňatá. Jedným zo šteniat bol pes Cäsar, ktorý sa v roku 1875 stal otcom tretieho vrhu feny Kelpie. Z tohoto spojenia sa narodila Kelpie II., ktorej majiteľom sa stal C. T. W. King, a preto sa občas nazýva “King´s Kepie“. Kelpie II. bola, rovnako ako jej matka, výborným pracovným psom a svoje kvality potvrdila na I. Austrálskej súťaži ovčiarskych psov, kde zvýťazila. Kelpie II. bola nakrytá psom Moss a ich potomstvu sa začalo hovoriť “Kelpie´s pups“, čo sa neskôr skrátilo na “KELPIE“.

Postupne došlo k primiešaniu krvi ovčiarskych psov z rôznych oblastí (tmavosfarbených s pálením). Jedinci z oblasti Sydney pálenie často nemali a predpokladá sa, že práve tieto psi sa stali predkami dnešnej show línie. Jednotný názov “Kelpie“, však aj cez niektoré rozdiely zostal. Často sa traduje, že v krvi austrálskej jkelpie koluje aj krv dinga. Prikríženie dinga nie je však ničím podložené a vzhľadom na vzťah farmárov k týmto tvorom môžeme úmyselné využitie dinga pri chove takmer vylúčiť.

DINGO - predok kelpie???


All Rights reserved | © 2013 Dark Side Legion Kennel | www.kelpie.sk