ŽIVOT S KELPIOU

 

To máte kríženca? Kelpia??? Čo to? Toto sú otázky, s ktorými sa stretávam veľmi často, pravdu povediac každý ďeň pri venčení. No o tom, že mojim novým psíkom bude práve kelpia som sa nerozhodovala vôbec. Toto plemeno ma očarilo svojou skvelou povahou už veľmi dávno, no osud chcel aby som si na svoju vytúženú kelpinku ešte počkala. V roku 2006 sa k nám dostal bíglik, ktorý dostal meno Buddy. Je to skvelý psík, ktorého ľúbim asi ako každý majiteľ toho svojho. S Buddym som sa v roku 2008 začala venovať agility a tento krásny psí šport ma neuveriteľne chytil za srdce, no stále mi niečo chýbalo. Teraz už môžem povedať, že to čo mi chýbalo bola kelpia. 

Na začiatku roka 2009 som sa rozhodla, že sa naša rodinka rozrastie o ďalšieho člena, no zohnať kvalitné šteniatko kelpie bolo ako hľadať ihlu v kope sena. U nás sa toto plemeno nechovalo vôbec, takže som sústredila svoje hľadanie do zahraničia. Keďže som vedela presne čomu sa chcem so svojím psíkom venovať, musela som hľadať vrhy, v ktorých som o rodičoch vedela, že majú skvelú povahu a hlavne, že sú to pracanti. V novembri v roku 2009 sa narodilo v Poľskej chovnej stanici Asocjacja 5 šteniatok po skvelých rodičoch. Otec bol Rostaggens Emil z Fínska, ktorý má austrálskych predkov a matka bola Arrogance Z Lodice z Čiech, ktorá má severské a austrálske korene. Obaja rodičia mali skvelú bezkonfliktnú povahu a venovali sa okrem iného aj práci, no čo viac som si mohla priať. A tak som nezaváhala ani minútu a hneď som sa spojila s pani chovateľkov, ktorá mi povedala že majú ešte voľné šteniatka, dokonca aj jednu modrú fenku o ktorú som prejavila ihneď záujem. A bolo to tu, definitívne potvrdené, domov príde kelpia. Dostala meno Ebony Blue Asocjacja, a jej prćhodom sa môj život diametrálne zmenil. Ebony bola typickým šteniatkom, mohla by som povedať ako každé iné, ale bola tu jedna vec, ktorá ju odlišovala a to že je kelpia. Dala by sa tu použiť fráza: „Kým nuvidíš, neuveríš.“. Ebony sa učila až závratnou rýchlosťou. Za dva týždne mala zvládnutú základnú poslušnosť a horlivo sa vrhla do všetkého čo som vymyslela. Keď mala Ebbie 3 mesiace, vzala som ju po prvý krát na náš agility cvičák. To čo nasledovalo som nečakala ani v tom najzvláštnejšom sne. Kelpinka prišla na cvičák, nezaujímali ju hračky ani iný psíci, bola som tam pre ňu len ja a práca ktorou ma mohla potešiť. Za jeden tréning toto malé 3 mesačné šteniatko pochopilo princíp behania cez krídla skočiek a taktiež cez tunel. 

Dnes je už Ebony dospelá elegantná fena, a vyskúšali sme si množstvo športov a aktivít ako agility, záchranarina, pasenie, coursing, obrany, dogdancing, obedience a frisbee. Všetko zvláda ľavou zadnou no naplno sa venujeme agility, záchranarine a paseniu. V rámci prechádzok sme sa začali venovať aj frisbee. V agility beháme v kategórii LA2, v záchranarine sa pripravujeme na skúšky RH-E, z pasenie sme zložili skúšku SVPP a pripravujeme sa na HWT. S Ebony sa zúčastňujeme aj výstav, máme vybehané rôzne tituly JCH, CH, GCH, KCH a dokonca sa Eb stala v roku 2013 aj Svetovou víťazkou. Jej úspechy vo výstavných kruhoch ma veľmi tešia, no zameriavame sa najmä na športovú dráhu. Na záver môžem povedať o kelpiách a o Ebony len toľko, že som nikdy nevidela psa, ktorý by pracoval s takou chuťou a odhodlaním splniť všetko čo Vám na očiach vidí len aby Vás potešil, až kým sa nedostala ku mne práve táto kelpinka.

 

Chcela by som preto aj takouto formou veľmi poďakovať pani Marcele Novákovej, majiteľke chovateľskej stanice kelpií Mount McKinkey, ktorá mi Ebonku sprostredkovala a môžem sa na ňu kedykoľvek obrátiť.

Dnes už je naša Ebony dvojnásobnou mamou, 1.1.2013 sa nám narodil náš vysnívaný (a na Slovensku historicky prvý) 6-členný VRH A a 16.9.2016 VRH B.

 

Pre koho je kelpia?

Kelpia je naozaj plemeno veľmi inteligentné, no potrebuje veľa fyzickej aktivity, ale aj psychickej stimulácie, pretože znudená kelpia sa stáva razom postrachom pre topánky koberce a iné bytové doplnky. Toto plemeno by si preto mali zadovážiť ľudia s aktívnym životným štýlom a s predstavou, čo by s týmto temperamentným plemenom chceli robiť. A ak si aj po všetkom poviete, takéhoto psa chcem, tak prajem hlavne veľa radosti s týmto malým čertíkom. Taktiež dúfam, že sa chov tohoto výnimočného plemena uchytí aj v našich zemepisných šírkach.

 

 

 


All Rights reserved | © 2013 Dark Side Legion Kennel | www.kelpie.sk