Prečo šteniatko s PP a z poctivého chovu

 

Na Slovesnku začína byť situácia s množením psov alarmujúca. Vyskytuje sa čím ďalej tým viac množiteľov, ktorým nejde o kvalitu ich chovu ale o kvantitu, snažia sa chovať s minimálnymi nákladmi s vidinou väčšieho zisku. Takéto šteniatka, ako aj ich rodičia sú chované v ktastrofálnych podmienkach s minimálnou starostlivosťou a nehovoríme tu len o šteniatkach bez PP. No hovoríme tu o prípadoch krutého zanedbanie starostlivosti za ktoré bohužiaľ na Slovensku nieje postih.

 

Prečo šteniatko s PP??

Veľa krát sme sa stretli s vetou "ja nepotrebujem psa s PP, však ja nechcem chodiť na výstavy." PP alebo inak preukaz pôvodu, nie je len vstupenkou na výstavy, je to rodný list šteniatka s možnostou vidieť predkov v niekoľkých generáciách, je v ňom možnosť vidieť zdravotné výsledky, ocenenia a skúšky jedincov. Ak si vyberiete šteniatko z renomovaného chovu je to akýsi záručný list Vašeho šteniatka a do budúcna akási poistka pred neočakávanými dedičnými ochoreniami, keďže jedince, ktoré sú neni zdravé alebo nespĺňajú štandard plemena, nie sú púšťané alebo sú vylučované z chovu.

 

Ako vyberať šteniatko??

Najdôležitejším krokom je voľba vhodného chovateľa. Predovšetkým slušný a kvalitný chovateľ Vám dokáže zodpovedne poradiť, vybrať vhodné šteňa z vrhu a je ochotný ukázať Vám svoje psi a priestory chovateľskej stanice. Je to práve on, ktorý nenávratne ovplyvní jeho prvých 8 týždni života, čo je dôležité hlavne preto, že následky zlých podmienok a zanedbanej socializácie v tomto veku si šteňa ponesie celý život. Preto ak si vyberiete nejakú chovateľskú stanicu, mali by ste podniknúť osobnú návštevu, aby ste sa presvedčili v akých podmienkach sú psíky držané a kvoli možnosti vidieť rodičov, poprípade budúcich rodičov šteniatka.
 

Smutné príbehy psíkov od množiteľov sa dočítate aj na tejto stránke: www.lacnesteniatka.sk

 


All Rights reserved | © 2013 Dark Side Legion Kennel | www.kelpie.sk